Αναζήτηση βιογραφικών

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ
ΣΧΟΛΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ

Π.Μ.Σ. «Ανθρωπογεωγραφία, Ανάπτυξη και Σχεδιασμός του Χώρου»

Στο Τμήμα Γεωγραφίας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου λειτουργεί από το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (Π.Μ.Σ.) με τον τίτλο «Ανθρωπογεωγραφία, Ανάπτυξη και Σχεδιασμός του Χώρου», το οποίο απονέμει ομώνυμο τίτλο μεταπτυχιακών σπουδών.

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ανθρωπογεωγραφία, Ανάπτυξη και Σχεδιασμός του Χώρου» είναι μια ακαδημαϊκή εκπαίδευση που στοχεύει στην δημιουργία στρατηγικών αναλυτών σχεδιασμού του χώρου σε διαφορετικές κλίμακες: από τον Γεωπολιτικό σχεδιασμό (πλανητικό επίπεδο) στον Χωροταξικό (περιφερειακό επίπεδο).

Μέσω μιας θεωρητικής και πρακτικής διεπιστημονικής προετοιμασίας στόχος του Μεταπτυχιακού είναι να καταρτήσει ειδικούς που θα αποκτήσουν πρόσβαση στην αγορά εργασίας: σε εταιρείες και οργανισμούς, τοπικές αρχές, υπουργεία, πρεσβείες, ΜΜΕ, να τελειοποιήσει το γνωστικό υπόβαθρο συναφών επαγγελμάτων, να δώσει νέα επαγγελματική κατεύθυνση αλλά και να προετοιμάσει σε περαιτέρω ερευνητική δραστηριότητα, όπως εκπόνηση διδακτορικής διατριβής.

Τίτλος: Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ)

Παρακολούθηση: με παρουσία και εξ αποστάσεως

Διάρκεια φοίτησης 18 μηνών: 2 εξάμηνα μαθημάτων + 1 εξάμηνο διπλωματική εργασία

Περισσότερες Πληροφορίες

Γραμματεία Π.Μ.Σ. «Ανθρωπογεωγραφία, Ανάπτυξη και Σχεδιασμός του Χώρου»
Τμήμα Γεωγραφίας, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
Λόφος Πανεπιστημίου, 811 00, Μυτιλήνη
τηλ: 22510 36472
e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Σελίδα Μεταπτυχιακού https://geography.aegean.gr/humangeography/index.php

Additional Info